Liderzy wśród funduszy inwestycyjnych akcji w krótkim i najdłuższym terminie 10 lat

Fundusze akcji są jednymi z tych, które można zaliczyć to maratończyków naszego rynku finansowego. Wysoki różnice w wynikach i ryzyko ponad standard to wyróżniające je elementy funduszy inwestycyjnych. Spośród 62 różnie definiowanych grup funduszy mają jedną z najdłuższych historii aktywności na rynku.

Z jakim efektem 16 najdłużej funkcjonujących na ryku funduszy inwestycyjnych akcji radzi sobie w krótkim i długim 120 miesięcznym terminie?

Krótki termin to 6 i 12 miesięcy (przedstawiony w podsumowaniu), długi termin 36 miesięcy i najdłuższy z analizowanych okresów to wspomniany okres 10 lat (120 miesięcy).

 Fundusze Akcji w okresie 6 miesięcy

Fundusze Akcji wyniki za 6 miesięcy

Różnica średnio miesięczna między najlepszym funduszem inwstycyjnym Aviva Investors Polskich Akcji a najgorszym Novo Akcji to 1,56%. Nie robi to jeszcze dużego wrażenia.

 Fundusze Akcji w okresie 36 miesięcy

Fundusze Akcji  wyniki za 36 miesięcy

Dla porównania omawiany ranking funduszy, w okresie 3 lat różnica pomiędzy najlepszym i najgorszym funduszem to przepaść, fundusz Avivy 40,5%, fundusz akcji Pioneera – 16,7% (średnio miesięcznie nie jest to duża zmiana w porównaniu do okresu 6 miesięcy, 1,58%). Jednak okres 3 lat zrobił swoje. Przyrosty nie odbywały się oczywiście w sposób tak systematyczny, nie w tej grupie funduszy.

 Fundusze Akcji w okresie 120 miesięcy

Fundusze Akcji wyniki 120 miesięcy

Okres 10 lat to dominacja funduszy inwestycyjnych akcji:

  • Aviva Investors Akcji Polskich
  • Legg Mason Akcji FIO
  • Arka BZ WBK Akcji
  • UniKorona Akcje
  • Skarbiec Akcja
  • ING Akcji 2 SFIO
Poniżej zostały przedstawione wyniki w krótkim terminie.

Ranking funduszy akcji w krótkim terminie 

Ranking krótkoterminowy funduszy inwestycyjnych akcji

Źródło: TFITeam.pl

Po podsumowaniu przyznanych punktów w długim terminie otrzymaliśmy następujące wyniki (metodologia poniżej). Liderem jest Aviva Investors Polskich Akcji, przed funduszem Akcji Legg Mason i UniKorona Akcje. Dłuższe komentarze są zbędne, liczby mówią same za siebie.

Ranking funduszy akcji w długim terminie. 

Ranking długoterminowy funduszy inwestycyjnych akcji

Źródło: TFITeam.pl

 

Ranking, sposób wyliczenia.

Ranking w krótkim terminie to suma punktów, jakie przyznano za poszczególne miejsca w okresie 6 i 36 miesięcy. Ocenie poddano 16 funduszy z najdłuższą historią. Największą ilość punktów w okresie np. 6 i 12 miesięcy zdobywał fundusz z najwyższą stopą zwrotu, otrzymywał za to 16 punktów. Najsłabszy 1 punkt. Suma punktów jest przedstawiona na wykresie zatytułowanym Ranking funduszy akcji w krótkim terminie. 

Ranking w długim terminie, w okresie 36 i 120 miesięcy został przygotowany wg takiego samego sposobu wyliczenia. Dane z 3 lipca 2012 roku. Okres 36 miesięcy został wybrany, jako najdłuższy z ocenianych na rynku okresów pod kątem ryzyka i wyników.

Fundusze Inwestycyjne od A do… Zysków
Kurs Free

Imię:
Adres email:

Źródło danych: Analizy.pl

Opracowanie: TFITeam.pl

Zostaw informację

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *